Zobcová flétna je dechový nástroj s bohatou historií a různorodými formami. Původně vznikla z dřevěné lidové píšťaly a je známá svou jednoduchou konstrukcí, kdy hráč fouká do náustku a vzduch se rozvibrovává v nástroji. Způsob tvoření zvuku je podobný tvoření zvuku v píšťalách ve varhanách. Otvory navrtané v trubici zobcové flétny se zakrývají nebo odkrývají hráčovými prsty (u větších nástrojů pomocí klapek), čímž se reguluje výška tónu.
Existuje mnoho druhů zobcových fléten, které se liší velikostí, rozsahem a tóninou. Mezi ty nejběžnější zobcové flétny patří sopránová zobcová flétna (ladění C-dur), altová zobcová flétna (ladění F-dur), tenorová zobcová flétna (ladění C-dur) a basová zobcová flétna (ladění F-dur). Historické nástroje mohou být laděné také v jiných tóninách, jako je G-dur, D-dur či A-dur. Zobcové flétny jsou ceněny pro svou schopnost autentické interpretace staré hudby a jsou populární také v soudobé vážné hudbě, která umí využít také mnoho alternativních technik hry.
Hra na zobcovou flétnu je používána také jako prostředek pro zlepšení dýchacích obtíží u dětí. Při hraní se děti naučí lépe ovládat svůj dech, dochází k pročištění dýchacích cest a cvičí se kapacita plic. Hra na flétnu je proto často využívána ve školkách či školách. Na noty na zobcovou flétnu pro děti se můžete podívat kliknutím na zvýrazněný text.